Aşılar ve Bağışıklık Ateşli Hastalıklar Alerjik Hastalıklar Büyüme ve Gelişim Sık Görülen Sorunlar Psikolojik Sorunlar
Altıncı Hastalık Beşinci Hastalık Kızamıkçık KIZIL
Genellikle 3-10 yaş arası çocuklarda bademcik enfeksiyonu ve döküntüyle beliren,ağır komplikasyonlar ve salgınlar yapabilen,akut bir enfeksiyon hastalığıdır.Bulaşma damlacık enfeksiyonuyla olur.Hasta kişiler yada taşıyıcılardan geçer.Sebebi A grubundan Beta dediğimiz bakterilerdir.Kuluçka dönemi 2-4gündür.

A) Başlangıç Dönemi: Ani yüksek ateş,baş ağrısı,kusma,boğaz ağrısı görülür.24-48 saat sürer.

B) Döküntü Dönemi:Döküntüler boyun,koltuk altı,kasıklardan başlar,gövde,el ve ayaklara doğru ilerler.El,ayak aralarında ve ağız etrafında olmaz.Kıvrım yerlerinde en fazladır.Ağır vakalarda deride kanamalar olur.Deri,kırmızı mürekkep sürülmüş gibidir.Arada sağlam deri görülmez,bastırılırsa deri beyazlaşır.Döküntü birkaç saatten 1 haftaya kadar devam edebilir.Dil paslıdır,beyaz çilek gibidir.Birkaç gün sonra dilin beyazlığı kaybolur,(ahududu dili) kırmızı kabarık dil ortaya çıkar.Boğaz çok kırmızı bazen beyaz tabaka yada beyaz noktacıklar ile kaplıdır.Boyunda lenf bezi büyümesi olabilir.

C) İyileşme dönemi:Döküntüler solduktan sonra deri bir süre pürtüklü kalır.10. gün civarında soyulmalar başlar.El ve ayaklarda da döküntüden 4-6 hafta sonraya kadar soyulmalar görülebilir.

KOMPLİKASYONLAR: Döküntünün hafif veya fazla olması ile hastalığın ağırlığının ve komplikasyonların ilgisi yoktur.

a) Kulak iltihabı,sinüzit,menenjit,zatürre,lenf bezi absesi.

b) Hastalıktan 2-6 hafta sonra akut romatizmal ateş ve nefrit görülebilir.(böbrekiltihabı)

Laboratuvar bulgularında,boğaz kültüründe beta hemolitik streptokoklar saptanır.Lökosit artmıştır ASO titresi yükselir.

TEDAVİ VE BAKIM:Uygun antibiyotiklerle tedavisi yapılır.Özel diyet yoktur.Ateşli dönemde hastanın yeterince sıvı almasına dikkat etmelidir.Tedavi ile iki gün içinde bulaşıcılık kalkar.Ateşi düşürmek için ateş düşürücü verilir,gerekirse ağız bakımı verilebilir.Yakın çevresinde küçükler varsa korumaya alınır.Antibiyotik bittikten 3-5 gün sonratam idrar tahlili yaptırılarak kontrole gelinir.
Tasarım: SYNERGY
YASAL UYARI
BU SİTE KİŞİLERİ BİLGİLENDİRMEK AMACIYLA HAZIRLANMIŞ OLUP, SAĞLIK HİZMETİ VERMEMEKTEDİR. SİTEDEKİ BİLGİLER HİÇ BİR ŞEKİLDE HASTALIKLARIN TANI VEYA TEDAVİSİNDE KULLANILMAMALIDIR. Site içeriğinin tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir.