Çocuk Hastalıkları Ateşli Hastalıklar Alerjik Hastalıklar Büyüme ve Gelişim Sık Görülen Sorunlar Psikolojik Sorunlar
AŞILAR
Burada da diken arada bir bize batıyor. Hayatımın ilk 1 hatta 1,5 yılında yoğun bir aşı programı olduğunu biliyorum. Biz şanslı bebekleriz, çünkü aşılar bulunmadan önce pek çok bebek şimdi aşı ile korunduğumuz bu hastalıklardan kaybediliyordu.
Dünyaya gelmemle birlikte ilk günlerde yapılan hepatit B aşısı beni çağın vebası olarak adlandırılan sarılık hastalığına karşı koruyacak. Verem aşısı 1. ayımı doldurduktan sonra beni çok önemli bir hastalığa karşı koruyacak. 2. ayımdan sonra Difteri - Boğmaca - Tetanos - Çocuk Felci-Menenjit gibi çok önemli hastalıklara karşı korunacağım. 9. ayımda kızamık aşısı olacağım. 1 yaş 15 ay arası Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak hastalıklarına karşı korunacağım. Su çiçeği ve Hepatit A aşısını da yaptırdınız mı? 1,5 yaşımda da karma aşılarımı olacağım. Böylece 4 yaşıma kadar bütün bu kocaman hastalıklara karşı korunmuş olacağım.
Aşılarda almanız gereken tedbirleri çocuk doktorum, hemşire ablalarım size anlatacaklar. Ben de çok az canımın yanmasıyla bu büyük ve önemli hastalıklara karşı ömür boyu korunmuş olacağım. Verem aşısı sol omuz başımda iz bırakır. Bu aşının tuttuğunu gösteren bir izdir, ellemeyin, sıkmayın, bir şey sürmeyin temiz tutmanız yeterlidir. Hastalıklarımın en önemli sebepleri gözle görünmeyen mikroplardır. Bu mikroplar çoğunlukla göz, kulak, burun, boğaz ve cildimden girer, bu nedenle yüzüme karşı öksürmeyin, el temizliğine dikkat edin, grip ve nezle durumlarınızda yüzüme, solunum yollarıma nefes vermeyin. 1,5-2 ay civarında ağzımdan bol köpük gelmeye başlar, parmaklarımı emme isteğim artar, beslenirken hafif hırıltı çıkarabilirim. Bunlar fizyolojik özelliklerdir, bir zararı yoktur. Ağzımdan çıkan tükürüklerin mikrop kırıcı özelliği sayesinde daha az hastalanırım.Tasarım: SYNERGY
YASAL UYARI
BU SİTE KİŞİLERİ BİLGİLENDİRMEK AMACIYLA HAZIRLANMIŞ OLUP, SAĞLIK HİZMETİ VERMEMEKTEDİR. SİTEDEKİ BİLGİLER HİÇ BİR ŞEKİLDE HASTALIKLARIN TANI VEYA TEDAVİSİNDE KULLANILMAMALIDIR. Site içeriğinin tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir.