Çocuk Hastalıkları Aşılar ve Bağışıklık Ateşli Hastalıklar Alerjik Hastalıklar Büyüme ve Gelişim Sık Görülen Sorunlar Psikolojik Sorunlar İletişim
Yenidoğan Sarılığı Yenidoğan Cilt Bakımı Yenidoğan Refleksleri Yenidoğanda Bıngıldak Yenidoğanda kusma Yenidoğanla seyahat Yenidoğan beslenmesi

YENİ DOĞAN BEBEĞİN ANNE BABASINA İLK MEKTUBU
Yaşamımın en güvenli ve en konforlu yeri olan annemin sıcak karnında yaklaşık 9 ay 10 günümü tamamlayarak dünyaya merhaba (ıngaaa) dedim. Doğduğum anda doktorum, hemşirem, ailem ağlamamı beklediler. Çünkü ağlamak yeni doğan bebeklerde iyi bir sağlık işareti sayılır. Bundan sonraki yaşamımda ise evrendeki bütün kardeşlerimle birlikte gülerek, sağlıklı büyümek en büyük dileğimdir.
Kuşkusuz anne karnındaki rahatı dünyada bulamayacağım, çünkü hayatta birçok mücadele beni bekliyor. Sizlerin, çocuk doktorumun ve hemşirelerimin yardımlarıyla birçok zorluğu yenebileceğime inanıyorum.
Değerli anneciğim ve babacığım, şu anda ne kadar mutlu olduğunuzu biliyorum. Ben de sizin evladınız olarak dünyaya gelmekten çok mutluyum.
Şuanda konuşamıyor ama pek çok şeyi anlıyor ve kavrıyorum. Birçok isteklerimi ağlayarak dile getirdiğim için her ağlamamda paniğe kapılmayın, gergin olmayın. Gerginliğiniz beni de etkiler.

İlk günlerde ağlamamın sebepleri şunlardır:
Karnım acıkmış olabilir.
    Yaşamımın en güzel gıdası olan annemin sütünden bana bolca vermeye çalışın. Annemin sütü beni psikolojik olarak da besler. Hijyeniktir üstelik de çok ekonomiktir. Beni en iyi şekilde geliştirecektir. Yaşamımın ilk 4 ayında sadece annemin sütü beni en iyi şekilde beslemek ve geliştirmek için yeterlidir. Çok ender durumlarda annemin sütü yetmeyebilir. Bu durumlarda annemin üzülüp, strese girmesine gerek yoktur. Çünkü üzüntü ve stres sütü daha da azaltabilir. Annemin sütünün az olduğu durumlarda doktorumun tavsiyesine göre ek mamalar da (adapte formül mama) içebilirim.
Gaz sancım olabilir
    Yaşamımın ilk 3 ayında özellikle akşam saatlerine doğru şiddetli gaz sancıları çekebilirim. O esnada ayaklarımı karnıma doğru çekerim, karnımda gurultular olabilir, ağlarken rengim daha kırmızılaşır. Sigara içilen ortamlarda gaz sancılarım daha da artar. Gaz sancılarım sırasında hiç panik yapmayın, siz panik yaptıkça gaz sancılarım daha da artar, sakin olursanız ben de rahatlarım. Özellikle iş dönüşü beni arabanızla gezdirirseniz gaz sancılarım azalır. Karnıma ve sırtıma yapılan hafif masajlar da (tıpışlar tarzda) gaz sancılarımı azaltır. Fakat ne yapılsa ilk 3 ay gaz sancılarım devam edebilir.
Üşümüş ya da terlemiş olabilirim
    Çok sıcak ve çok soğuk ortamlar bütün bebeklerde olduğu gibi benim de hoşuma gitmez. Odamın sıcaklığı mümkünse 20-22oC derece civarında olsun. Beni aşırı sarıp sarmalamayın. Çünkü bebekler ince giyinmekle veya soğuk ve cereyanlı ortamda kaldıklarında hastalanmazlar. Hastalıkların virüs, bakteri, parazit ve mantar gibi mikroorganizmalardan meydana geldiğini bana doktor amcam söyledi.
Altımı kirletmiş olabilirim
    Karnımın doyması önemli olduğu kadar, altımın temizliği de çok önemlidir. İlk günler günde 5-6 defaya kadar idrar ve kaka yapabilirim. Bu nedenle altımın sık sık değişmesi gerekir. Altım kirli ve ıslak kalırsa çok ağlarım. Kakamın rengi ilk günler koyu yeşildir. Bu sizi ürkütmesin, daha sonra kendiliğinden sarı renge dönecektir. Bazen kahverenginden yeşil tonlara kadar kaka yapmam da normaldir. Kaka değişiklikleri bağırsağımın kendini temizlemesi ve aldığım gıdalarla ilgilidir. Bu nedenle bu tür renk değişikliklerinden etkilenmeyin. Kakamda kan, sümük görürseniz, günde 6 defadan fazla çok miktarda ve sulu kaka yaparsam ya da kakam keçi pisliği gibi ise (çok katı, fındık büyüklüğünde, güçlükle yapılan kakalar) çocuk doktoruma durumu bildirin. Bazen 2-3 günde bir kaka yaptığım da olabilir, bu durum genellikle normal sayılır.Tasarım: SYNERGY
YASAL UYARI
BU SİTE KİŞİLERİ BİLGİLENDİRMEK AMACIYLA HAZIRLANMIŞ OLUP, SAĞLIK HİZMETİ VERMEMEKTEDİR. SİTEDEKİ BİLGİLER HİÇ BİR ŞEKİLDE HASTALIKLARIN TANI VEYA TEDAVİSİNDE KULLANILMAMALIDIR. Site içeriğinin tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir.