Çocuk Hastalıkları Aşılar ve Bağışıklık Ateşli Hastalıklar Alerjik Hastalıklar Büyüme ve Gelişim Sık Görülen Sorunlar Psikolojik Sorunlar
Yenidoğan Sarılığı Yenidoğan Refleksleri Yenidoğanda Bıngıldak Yenidoğanda kusma Yenidoğanla seyahat Yenidoğan beslenmesi

YENİ DOĞAN CİLT ÖZELLİKLERİ ve BAKIMI
O hassas, pembe, narin cildimle dünyaya merhaba dedim. İlk doğduğum zaman cildimde hafif tüyler olabilir, bunlar daha sonra kendiliğinden dökülecektir. Cildimdeki beyaz, hafif yağlı görünüm cildimi hastalıklara karşı korur. Özellikle yüzümde etrafı kırmızı toplu iğne başı büyüklüğünde beyaz renkli sivilceler olabilir bunun bana zararı yoktur.
Sırtın alt kısmında ve uyluk bölgemde morumsu lekeler normaldir. Bizim ırkımızda görünen bu lekelere Moğol Lekesi adı verilir. Annemden beslenmemi sağlayan göbek kordonum dünyaya gelince kesilir ve göbeğim hemşirem tarafından bağlanır. Göbeğimin düşmesi 1-2 haftayı bulabilir, düşmesi kendiliğinden olacaktır. Göbeğimden mikrop kapmamak için özellikle banyo sonrası herhangi bir temizleme maddesi ile temizlemeniz, temiz tutmanız yeterlidir. Temizleme sırasında acı duymam. Göbeğim düşmeden önce ve düştükten 3 gün sonraya kadar kirli suya batırmadan duş şeklinde hergün banyomu yaptırabilirsiniz. Daha sonra normal banyomu alabilirim.
Alın kısmımda, boynumda, göz kapaklarımda, sırtımda deride kabarık olmayan kızarıklıklar olabilir. Bunlar genellikle 1 yıl içinde kaybolur. Bunlara damar benleri (hemanjiyom) denir. Dünyaya merhaba dediğim günlerde meme uçlarımda şişkinlik olabilir, hatta süt gelebilir, bunlar normaldir. Annemden geçen hormonların etkisiyle böyle olur. Ellemeyin, sıkmayın, bir şey sürmeyin sadece temiz tutmanız yeterlidir. Sıkarsanız çok ağrı duyarım ve sıktığınız yerden mikrop kapabilirim.
Genital organlarımda da özellikle kız bebeklerde akıntı ve kanama olabilir. Bu da annemden geçen hormonlarla olur. Normal bir olaydır endişelenmeyin. Kız bebeklerde genital organ temizliğinde özellikle yukarıdan aşağıya -önden arkaya- doğru temizleyin, böylece kakadan gelen mikroplar iç organlarıma giremez. Erkek bebeklerde pipi etrafındaki peynirimsi beyaz tabakanın bebeklere bir zararı yoktur. Normal temizlik dışında temizliğe gerek yoktur.
Tasarım: SYNERGY
YASAL UYARI
BU SİTE KİŞİLERİ BİLGİLENDİRMEK AMACIYLA HAZIRLANMIŞ OLUP, SAĞLIK HİZMETİ VERMEMEKTEDİR. SİTEDEKİ BİLGİLER HİÇ BİR ŞEKİLDE HASTALIKLARIN TANI VEYA TEDAVİSİNDE KULLANILMAMALIDIR. Site içeriğinin tanı ve tedavi amacıyla kullanımından doğacak tüm sorumluluk ziyaretçiye, kullanıcıya aittir.